Květen 11, 2017

Hipoterapie/ Hiporehabilitace

Hipoterapie

Pro koho?
– pro děti s pohybovým hendikepem
– nutné doporučení lékaře

Kdy?
– úterý – 12:00 – 14:00

Za kolik?
– 250 kč/ 20 min.
– viz platební podmínky a absence

Přihláška ke stažení TADY
Doporučení lékaře ke stažení TADY

Hiporehabilitace

Pro koho?
– pro děti i dospělé bez vážného pohybového hendikepu
– seniory
– osoby s potřebou rehabilitace
– osoby postižené stresem a pracovním vytížením
– nutné doporučení lékaře

Kdy?
– pondělí do 16:30
– středa od 15:10 do 16:40

Za kolik?
– 400 kč/ 30 min.
– viz platební podmínky a absence

Přihláška ke stažení TADY
Doporučení lékaře ke stažení TADY
Závazné prohlášení ke stažení TADY

V České Republice bohužel zatím hipoterapie není hrazena žádnou zdravotní pojišťovnou. Celkové náklady na jednu terapeutickou lekci pro jednoho klienta činí cca 700 –  Kč. Při hipoterapii se klientovi věnuje speciálně vycvičený kůň, zkušený vodič koně a fyzioterapeut/ ergoterapeut. Při naší ceně 250 Kč za lekci pro osoby s pohybovým hendikepem musí být ostatní náklady hrazeny finančními prostředky, které naše organizace získává prostřednictvím sponzorských darů, nadačních příspěvků, grantů a jiných aktivit.

Přihlášky přijímáme pouze emailem.
KONTAKT

Prosíme, dotazy pište na email, volejte jen v akutních případech! Většinu dne trávíme s koňmi, kde nemáme po ruce diář, evidenci přihlášek ani aktuální ceník služeb. Děkujeme za pochopení! 🙂

CO JE TO HIPOTERAPIE?

Hipoterapie je fyzioterapeutická metoda využívající jako pomůcku speciálně připraveného koně. Pohyb koňského hřbetu v kroku je rytmický a cyklicky se opakuje. Klientovi, sedícímu na koni, tak poskytuje stimulaci, která přímo ovlivní jeho motorické chování. To se děje skrze aktivaci všech úrovní centrální nervové soustavy díky přenosu impulsů.

Mozek musí nejen zpracovat vjemy o změnách, které nastávají při kontaktu s pohybujícím se koňským hřbetem, ale také vyslat adekvátní rozkazy k tomu, aby organizmus reagoval správně. Kůň má velice podobný pohybový stereotyp chůze jako člověk. Centrální nervový systém pohybově znevýhodněného člověka díky tomu zpracovává a vysílá vjemy a příkazy, které by za normálních okolností vysílal při lidské chůzi. Je tak možno docílit pokroků právě v rehabilitaci pohybu u dětí i dospělých tam, kde se vyskytuje problematiká koordinace, rovnováha a vývoj vzpřimování.

Hipoterapie může také působit preventivně tam, kde z důvodu onemocnění dochází k degeneraci či přerušení nervových drah, řídících pohyb. Čím déle je možné organizmu připomínat jeho správnou funkci, tím více se oddálí negativní vliv degenerativních onemocnění či následků úrazu na hybnost člověka.

Nesmírná výhoda metody spočívá v cyklickém opakování pohybového vzorce. Jiný podobný prostředek v současnosti není k dispozici. Díky kladnému působení přírodního prostředí a pozitivního ladění psychiky klienta při terapii s koněm, umožňuje tato metoda dosáhnout velmi kvalitního léčebného efektu.

Hipoterapii je možné aplikovat již od věku 2 měsíců, horní hranice není určena.
Není vhodná pouze při nepřekonatelném strachu z koně, alergii na koňskou srst a prostředí, při akutních zdravotních stavech a otevřených ránách.