Květen 18, 2017

Naši terapeuti

Nathaniel

Siglavy XIV-7 SK, Lipicán *2.10. 2010

Natánek je koňský terapeut, kterého jsme připravili pro hiporehabilitaci u nás. Je to citlivý koník, který se občas něčeho poleká. S klientem na hřbetě se však chová vzorně. Je to velký mazlík a nejraději má drbání v uchu, které je mu největší odměnou. Je vůdcem našeho stáda. pochází ze Slovenska a jako malý také strávil pár měsíců v cirkusu. Trošku nás zlobí tím, že umí rozvázat každý uzel 🙂 V červnu 2018 obdržel licenci České hiporehabilitační společnosti.

Santa

Hafling, *1994

Santu jsme dostali z Krkonoš, kde žila pouze s oslíkem. Začlenování do našeho stáda proběhlo zajímavě, jelikož se Santa koní bála. Teď už se aklimatizovala a užívá si plnohodnotný koňský život ve stádě.

Blesk

Fjord, *2000

Bleska jsme zakoupili z domova pro mentálně postižené, kde dříve pracoval jako hipoterapeutický kůň. Je to velmi chytrý a charakterní koník, od prvního dne ježděn na ohlávce, přestože předtím znal pouze udidlo. Po měsíci u nás se mu podařlo složit zkoušky České hiporehabilitační společnosti.
Jelikož nám připadá, že není Blesk – maximálně tak kulový blesk, přejmenovali jsme ho na Blixu.

Dennis

9.6.2006 Miniappaloosa

Dennis k nám přišel společně s Bleskem z domova pro mentálně postižené. Říkali o něm, že kope a kouše, tak jsme udělali tajnou domluvu, že když se bude chovat slušně, bude u nás moci zůstat.
Dennis asi zůstat chtěl, jelikož se od prvního dne chová vzorně. Je ideálním terapeutem na nácvik vodění koně, jelikož je maličký a zvládnou ho i malé děti.

Lily

kříženec Arabského plnokrevníka, *2013

Lilka je naše citlivá kobylka. Nejvíce miluje Natánka a Natánek jí. Říkáme jí Leeloo , jako mimozemštance z jednoho filmu. Lilka se totiž opravdu občas tváří, že vůbec neví kdo je a co tady dělá. Potřebuje jemné ale jasné vedení a pak je z ní perfektní parťačka.

Carlotta

Starokladrubský kůň, *9.3. 2002

Karlu jsme dostali jako sponzorský dar od Dana Tučka. Byli jsme si ji vybrat v národním hřebčíně ve Slatiňanech, kde působila jako chovná klisna. Byla ustájena ve vazném ustájeni a naučena mnoha zbytečným stereotypům. Bylo pro ni velmi těžké přijmout svobodu pastevního ustájení, neustále se parkovala někam ke stromu a čekala, že jí uvážeme. Karla se velmi snaží nám vyhovět, k dětem je velmi opatrná a milá, ale stále je pro ní vše nové a propadá záchvatům paniky, když neví co má dělat. Její výcvik nám zabere mnoho času, ale brzy bude jistě plnohodnotným hiporehabilitačním koněm.

Marbella

Starokladrubský kůň, *27.5. 2016

Belu jsme dostali sponzorským darem od Dana Tučka, byli jsme si ji vybrat v hřebčíně ve Slatiňanech na hříbárně. Ze všech hříbat nám přišla nejrozumnější a nejrozvážnější. Také nás s ní čeká spoustu práce, jelikož doposud rostla jako dříví v lese.

Pipin

Mistr, Welsh pony B *11.6. 2013

Pipinek je náš nejmladší koňský terapeut. S obsedáním pomáhaly děti z našeho koňského kroužku. Je to malý lump, rád dětem krade čepice a běhá s nimi po výběhu. Zakoupili jsme ho z JS Hobit Domašov od paní Jitky Smíškové, která koníky prakticky od narození připravuje pro budoucnost v hiporehabilitaci. Dělá nám opravdu radost, jelikož již ve svých dvou letech byl tak dobře připraven pro práci s dětmi, že jsme ho prakticky ihned mohli zařadit do kroužků.

Tomba

český teplokrevník * 5.9. 1995 – 6.1.2019

Tomba je náš nejzkušenější koňský terapeut. Do svých 15 ti let pracoval v cirkuse, takže jej nic nezaskočí a je prakticky nesplašitelný. Pravděpodobně s ním nebylo nejlépe zacházeno, jelikož jakmile mu něco jen trošku připomnělo manéž (třeba kruhovka) začínal panikařit. Tomba umí z cirkusu mnoho zajímavých kousků a když se mu nechce pracovat, zkouší nás uplatit cvičením 🙂
Tomba má moc rád děti a moc rád cvičí (prosí, klaní se, vzpíná se) a očekává za to nějakou dobrůtku. V červnu 2018 obdržel licenci České hiporehabilitační společnosti.
Náš nejtrpělivější terapeut Tomba zemřel 6.1.2019. Nikdy na něj nezapomeneme!

Plešek

Plešek je kocour plemene Kanadský Sphynx. Vykoupili jsme ho z množírny, kde žil v kleci. Odvděčil se nám za to neustálým předením a zahříváním a kočíčím léčením. S dětmi pracuje rád a přede jim do oušek.

Mefisto

Mefisto, pravým jménem Buřt Zabiják. Mefánek je studovaný psík, absolvoval s paničkou Idou dva roky vysoké školy veterinárního lékařství. Na přednáškách ale často spal. Dnes pomáhá hlídat naši drůbež před liškami a kunami. Občas vypomůže i na kroužkách a táborech s dětmi.

JŮLIE

Jůlie je naše svérázná kozička plemene Hnědá Krátkosrstá. Trká psy a miluje pivo. Dává nám moc dobré mlíčko a je trpělivá, když se děti učí dojit a ještě jim to nejde. Nyní si děti můžou u koní pomazlit Jůlinky roztomilá kůzlátka (Dorotka, Rozárka a Heidi) a utrhnout jim malou sváču.